HTML

Sörfagyi vagy csilis uborkás?

he 2011.07.03. 12:39


Fordítottam megint, és megint csak úgy. A Los Angeles Times egyik cikkéből ültettem magyarra néhány receptet, szerintem pár nap, és szokás szerint valamelyik netes magazinon is megjelenik (bár lehet, hogy ők inkább bulvárt olvasnak és fordítanak). A szövegeken egyszerűsítettem, az eljáráson és a hozzávalókon nem. Úgy tűnik, arrafelé reneszánszát éli a jégkrém, amit erre való formákba öntenek és abban fagyasztanak meg. (Ilyesmit nálunk is lehet kapni.) Van néhány, amihez kell fagylaltgép, de vannak olyanok is, amikhez elég egy turmixgép, vagy még az sem kell. A turmixgépet persze lehet helyettesíteni botmixerrel vagy akár egy villával, bár utóbbi jóval többit idő és fáradtság. 1 csésze olyan két és fél deci, vagy 16 evőkanálnyi. Laikusként azt mondom, a görög joghurt és a joghurt között annyi a különbség, hogy a görög krémesebb, de ha nincs, feltételezem, sima natúr joghurttal is működik. És valószínűleg mind egy-két hétnél nem tartható el tovább, semmiféle állagjavító vagy tartósítószer nincs a receptekben.

 

Uborka-csili fagyi

 

2 nagy uborka, plusz egy fél

1/3 csésze frissen facsart limelé

½ csésze cukor

1 db csilipaprika, kissé megtörve

1 teáskanál csilipor

1 teáskanál cayenne csilipor

1 teáskanál só

 

  1. A jégkrém-formákat tegyük a mélyhűtőbe, hogy lehűljenek. Kb egy centis kockákra vagdossuk fel a két nagy uborkát úgy, hogy nem távolítjuk el a héját. Tegyük turmixgépbe és pürésítsük. Egy közepes tálra tegyünk szűrőt, passzírozzuk át rajta a masszát, hogy az uborkalé mellett a zöldség húsából is legyen a tálban. Olyan két és fél csészényi uborkalevet és pépet kapunk. Tegyük félre.

  2. A maradék fél uborkát hámozzuk meg és vágjuk félcentis kis darabkákra, tegyük félre egy kisebb tálba.

  3. A lime levét, a cukrot és a megtört csilipaprikát tegyük egy kisebb lábosba. Közepes lángon főzzük, míg a cukor fel nem olvad, aztán húzzuk le a lángról és hagyjuk hűlni.

  4. Keverjük össze a kétféle csiliport egy tálba, öntsük rá a kihűlt cukros szirupot és az uborkából nyert leveses-pépes anyagot. Azt egész csilipaprikát szedjük ki belőle. Keverjük bele a sót.

  5. Szedjük elő a jégkrémformákat, öntsük bele a keveréket úgy, hogy mindegyik tetejénél maradjon egy kis hely – ide tegyük a darabkákra vágott uborkát, és itt szúrjuk bele a fapálcikát is. Tegyük a formákat vissza a mélyhűtőbe és fagyasszuk addig, míg meg nem szilárdul, legalább két, maximum négy órán át.

  6. Amikor kivesszük a formákat a mélyhűtőből, rövid időre csorgassunk rá kívülről langyos vizet, hogy könnyebben kiszedhessük a jégkrémet. Óvatosan húzzuk ki a jégkrémeket a formából, s szeretnénk, a tetejét megszórhatjuk még egy kis csiliporral. Ha nem azonnal fogyasztjuk el, tekerjük a jégkrémet fóliába és tegyük vissza a fagyasztóba. Egy-két hétig eltartható.

 

Hajdina jégkrém

 

¾ csésze hajdina szem

2 és ¾ csésze tej

egy csipet só

½ csésze cukor

1 csésze tejszín

½ evőkanál hajdina (vagy más karakteres ízű) méz

4 tojássárgája

 

  1. Egy széles serpenyőben közepes lángon megpirítjuk a hajdinaszemeket, gyakran megkeverjük, míg pirított illatuk nem lesz és a színük sötétebbre nem vált – egy kb öt percet tesz ki. Húzzuk le a lángról és hagyjuk néhány percig hűlni, amit fel is gyorsíthatunk azzal, ha kevergetjük. Két evőkanálnyi szemet tegyünk félre, a többi marad a serpenyőben.

  2. Adjuk hozzá a tejet és a csipetnyi sót a megpirult szemekhez, közepes vagy alacsony lángon melegítsük-pároljuk össze a keveréket, aztán húzzuk le a tűzről, fedjük le és hagyjuk állni egy órát.

  3. Szűrjük át egy másik tálba a tejes keveréket úgy, hogy minél többet kapjuk a leveses részből. (Kb egy és ¾ csészényit kell kapnunk.) A hajdinát távolítsuk el, aztán keverjük a masszához a cukrot.

  4. A mézet és a tejszínt tegyük egy nagyobb tálba, amit egy még annál is nagyobb, jéggel teli tálba teszünk, hogy jégfürdőbe rakjuk. A szűrőt tegyük át ennek a tálnak a tetejére.

  5. A tejet újra melegítsük fel. Közben a tojások sárgáit tegyük egy tálba. Mikor forró a tej, öntsük a tojássárgájákra, és verjük folyamatosan, mint mikor sodót készítünk. Ha kész, öntsük vissza a tojásos tejet a tálba, és melegítsük újra közepes lángon. Állandóan kevergessük, míg a sodó meg nem szilárdul.

  6. Ezután rögtön passzírozzuk át a sodónkat a tejszínre és a mézre, és kevergessük addig, míg jól ki nem hűl. Hűtsük a keveréket addig, míg teljesen ki nem hűl, akár egy egész éjszakán keresztül, aztán tegyük fagylaltgépbe, és járjunk el annak használati utasítása szerint.

  7. Míg a tej melegszik, törjünk össze mozsárban a félretett hajdinamagokat, ezzel díszíthetjük a jégkrémet.

 

Feketeáfonyás-levendulás jégkrém

 

másfél csésze görög joghurt (nem ízesített)

¾ csésze tej

¼ csésze feketeáfonya-dzsem

fél liter fekete áfonya

1 evőkanál és egy teáskanál vaníliakivonat

1 teáskanál szárított levendulavirág

 

  1. A joghurtot, a tejet, a lekvárt, az áfonyát és a vaníliakivonatot turmixoljuk össze. Aztán szórjuk meg a levendulával és egy nagyon kicsit turmixoljunk rajta.

  2. Osszuk el a formákban a keveréket, és legalább 5 órán keresztül fagyasszuk.

 

Sörjégkrém

 

4 tojássárgája

½ csésze cukor

1 csésze sör

1 csésze tejszín

 

  1. A cukrot és a tojássárgájákat keverjük habosra egy tálban. A tejszínt és sört tegyük vastag talpú serpenyőbe, keverjük és melegítsük össze, majd lassan öntsük át a cukros keverékre, miközben folyamatosan verjük fel a folyadékot. Öntsük vissza a keveréket a serpenyőbe, és alacsony lángon gyakran kavargatva főzzük, míg sűrűsödni nem kezd.

  2. Egy jégfürdőbe állított tálba szűrjük át a masszánkat, hűtsük le teljesen. Ezután tegyük a fagylaltgépbe és járjunk el az adott géphez kapott utasítások szerint.

 

Fűszeres sárgadinnye-gyömbér fagylalt

 

másfél csésze görög joghurt (nem ízesített)

fél csésze édesített sűrített tej

4 csésze szeletekre vágott sárgadinnye (ez kb egy egész dinnye)

két és fél evőkanál méz

12 dkg kandírozott gyömbér, felszeletelve

 

  1. A joghurtot, a sűrített tejet, a dinnyét és a mézet összeturmixoljuk. Belekverjük a kandírozott gyömbérdarabkákat és egy picit még turmixoljuk, hogy a gyömbér még apróbb darabokban legyen és jól elkeveredjen.

  2. Töltsük a keveréket a formákba, és legalább 5 órán keresztül fagyasszuk.

 

Étcsokis-datolyás fagylalt szezámmaggal

 

másfél csésze görög joghurt (nem ízesített)

egy csésze tej

8 nagy, kimagozott datolya

2 evőkanál tahini paszta (szezámmagkrém)

3 evőkanál méz

10 dkg étcsoki

 

  1. A joghurtot, a mézet, a tejet, a szezámmagkrémet és a datolyát összeturmixoljuk. Beleszórjuk a csokidarabokat és még egy kicsit turmixoljuk, hogy a csoki kisebb darabkákra essen és jól elkeveredjen.

  2. Töltsük a keveréket a formákba és legalább 5 teljes órán keresztül fagyasszuk.

 

Narancsos-mentás fagyi

 

1 csésze görög joghurt (nem ízesített)

1 csésze író

1 csésze narancslé (ez kb 3 narancs leve)

3 evőkanál méz

másfél teáskanál vaníliakivonat

¼ csésze friss menta, összevágva

 

  1. A joghurtot, az írót, a narancslevet, a mézet és a vaníliakivonatot összeturmixoljuk, majd hozzákeverjük az apróra vágott mentát. A keveréket a formákba töltjük és legalább 5 órán át fagyasztjuk.

 

Citromos-kardamomos fagyi

 

5 citrom

1 evőkanál tört kardamom

fél csésze tejszín

fél csésze tej

1 csésze cukor

fél vaníliarúd

6 nagy tojás sárgája

3 csésze habnak való tejszín

 

  1. Hámozzuk meg zöldséghámozóval egy citromot, lehetőleg úgy, hogy ne vágjunk le abból a kesernyés fehér részből. Tegyük a citromhéjat egy lábasba a tört kardamommal, a tejjel, a fél csésze tejszínnel és a cukorral. Kaparjuk bele a vaníliarúd belsejét. Forraljuk fel, majd húzzuk le a tűzről és hagyjuk állni negyedórát.

  2. Egy közepes tálban verjük fel a tojássárgájákat, aztán fokozatosan, de folyamatosan keverjük hozzá a tejes-tejszínes kihűlt folyadékot. Öntsük vissza a keveréket a lábasba, közepes lángon főzzük, míg bevonatot nem képez a fakanálon. Ez olyan 4-5 percet tesz ki.

  3. Szűrjük át egy szitán a masszát egy tálba, reszeljük hozzá két citrom héját és hagyjuk állni 10 percet.

  4. Adjuk hozzá a tejszínt a keverékhez. Facsarjuk ki mind az öt citrom levét, és keverjük azt is hozzá. Alaposan hűtsük le az egészet, majd töltsük a fagylaltgépbe.

 

Zöldteás fagyi

 

másfél csésze tejszín

másfél csésze tej

1/8 teáskanál só

2 evőkanál zöldteapor (talán macha?)

5 tojássárgája

1/3 csésze cukor

 

  1. Közepes lábasban közepes lángon melegítsük össze a tejet, a sót, és a tejszínt. Keverjük bele a zöldteaport, míg feloldódik. Közben egy tálban keverjük alaposan össze a tojásokat a cukorral.

  2. A forró tejes keverékből egy csészényit kavarjunk hozzá a tojásos-cukros masszához, aztán lassan öntsük bele a keveréket a lábosban lévő többi folyadékhoz. Még mindig közepes lángon főzzük, de megállás nélkül kevergessük egy fakanállal, míg sodóvá nem kezd szilárdulni.

  3. Ekkor azonnal húzzuk le a tűzről, szűrjük át egy tálba, amit jégfürdőbe állítottunk. Kevergessük, míg ki nem hűl.

  4. Tegyük a keveréket fagylaltgépbe, aztán fagyasszuk meg azon túl is, hogy teljesen megszilárduljon.

 

És amiket kihagytam: sárgarépatortafagyi, kecskesajtos fagyi és aszaltszilvás-konyakos fagyi, sütőtökös fagyi, de itt a pontos link és a KÉPEK:http://www.latimes.com/features/food/la-fo-insane-ice-cream-flavors-pictures,0,162640.photogallery

 

 

Címkék: fordítás

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://azasztalfioknak.blog.hu/api/trackback/id/tr383034507

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása